-Prvi put u solarijumu?
Naš iskusni tim je obučen da Vam pruži profesionalne savete o tome kako da postignete najbolji mogući ten u kontrolisanom okruženju. Molimo vas da pročitate naša PRAVILA ZA ODLAZAK U STUDIO ZA SUNČANJE.
-Konsultacije
Topla dobrodošlica vas čeka kada stignete u megaSun. Član vašeg tima će se predstaviti pre nego što započnete naš proces konsultacija. Pratimo vladine i druge obavezne propise i pravila. Nakon popunjavanja, procenićemo vaš tip kože, sposobnost tamnjenja i najbolji režim tamnjenja za vas. Biće vam pokazani naši proizvodi za ubrzavanje tamnjenja i ponuđena pomoć u odabiru najprikladnijeg. Dobijate par jednokratnih naočara za zaštitu od 100% UV zračenja. Alternativno, možete pozajmiti par prethodno dezinfikovanih, višekratnih naočara Lucasol® ako preferirate. Dodajemo vas u naš kompjuter i dodeljujemo vam kabinu i vaš izbor ležećeg ili stojećeg kreveta. Bićete upitani da izaberete između povremenog tamnjenja ili tamnjenja sa popustom. Bićete odvedeni u vašu kabinu. Opcije menija na dodirnom ekranu sunčališta i ostali važni podaci će vam biti objašnjeni. Dobrodošli ste da postavite bilo kakva pitanja pre nego što vas ostavimo u privatnosti vaše kabine da uživate u vašoj sesiji tamnjenja. Kada završite sa sesijom tamnjenja, član tima će vam pomoći oko nege kože nakon tamnjenja; odgovoriće na bilo kakva pitanja koja možda imate pre nego što napustite studio.
-Uticaj solarijuma na zdravlje.
Postoje brojne pozitivne strane povezane sa kontrolisanim, umerenim UV (sunčevim) izlaganjem, koje proizvodi ten, kao i dodatne zdravstvene koristi vitamina D. Koristi, kao i istraživanja koja megaSun može uključiti na društvenim mrežama, ili citirati na našoj web stranici, uvek pišu priznati profesionalci u medicinskim i/ili naučnim oblastima. Mi samo reprodukujemo i komentarišemo podatke, članke i istraživanja. Gde god je to moguće, trudimo se da osiguramo da su radovi recenzirani i da nisu samo opšti beli papiri koji ne bi bili prihvatljivi za obrazovne, medicinske ili naučne svrhe. Više možete pročitati na blogu.
-Da li moram da nosim zaštitne naočare za UV zaštitu?
DA. Vitalno je zaštititi oči. Kapci ne pružaju dovoljno zaštite od UV zračenja, bilo da je reč o sunčanju napolju ili korišćenju solarijuma. Tamnjenje bez odgovarajućih naočara može dovesti do opekotina ili trajnog oštećenja očiju. U megaSun-u svakom klijentu dajemo par jednokratnih, 100% UV-zaštitnih naočara, svaki put kada nas posete. Za klijente koji preferiraju višekratne, dezinfikovane naočare, imamo ih dostupne za pozajmljivanje, kao alternativu.
-Da li treba da zaštitim i druge delove tela?
Osetljiva područja kao što su grudi i zadnjica mogu se postepeno izlagati, počevši nakon prvih 3 ili 4 sesije; postepeno povećavajući minute izlaganja, tokom određenog vremenskog perioda. Osetljiva područja tela kao što su genitalije i bradavice treba zaštititi. Lica su najbolje zaštićena ako je koža osetljiva i ako su tanneri za lice isključeni ili na minimumu. Usne treba zaštititi jer ne sadrže melanin (pigment koji proizvodi ten).
– Da li mogu da nosim kontakt sočiva u toku sunčanja u solarijumu?
Da. Preporučujemo da koristite svoje redovne hidratantne kapi za oči pre tamnjenja, kako biste sprečili sušenje sočiva.
Uvek treba da nosite zaštitne naočare tokom sunčanja kako bi zaštili osetljivu kožu oko očiju. Pacijenti koji su imali operaciju očiju neophodno je da nose naočare. UV zraci ne mogu da prođu ukoliko držite zatvorene oči i u isto vreme nosite naočare. Ipak, preporučujemo da skinete sočiva pre sunčanja. Usled toplote dolazi do efekta sušenja koje može da izazove osetljivost očiju i kao posledica da nastanu nepoželjne reakcije
-Ne volim da sunčam lice. Šta mogu da uradim?
Naši ležeći kreveti imaju podesive tenere za lice. Sami ih možete podesiti da smanje tamnjenje lica na 50% (blagi ten lica) ili ih potpuno isključiti. Za ležeće krevete, megaSun pozajmljuje klijentima maske koje blokiraju 100% UV svetlosti. Za stojeće tornjeve, elastične maske koje blokiraju 100% UV svetlosti mogu se pozajmiti, da pokriju lice.
-Da li mogu da nosim šminku i druge proizvode za spoljašnju upotrebu?
Ne. Neki proizvodi sadrže sunčani blok i sprečavali bi UV svetlost da potamni kožu. Većina proizvoda sadrži ulja koja mogu izazvati iritaciju ili čak opekotine na koži. Snažno preporučujemo korišćenje samo proizvoda preporučenih od strane megaSun-a prilikom korišćenja solarijuma. Ne preuzimamo odgovornost za nuspojave izazvane spoljnim proizvodima ili proizvodima koji nisu kupljeni u megaSun-u. Proizvodi koji uništavaju akrile na krevetima ne smeju se nanositi prilikom korišćenja kreveta.
-Kako da znam da li koristim proizvode sa efektom grejanja ili ne?
Proizvodi sa efektom grejanja – ili proizvodi koji izazivaju crvenilo kože povećavaju mikrocirkulaciju i time oksigenaciju kože za proizvodnju više melanina. Više melanina znači dublji, tamniji ten. Proizvodi bez efekta grejanja promovišu rezultate tamnjenja bez crvenila kože ili osećaja peckanja koji izaziva proizvod sa efektom grejanja. Koju vrstu koristiti, stvar je ličnog izbora. Međutim, na osnovu našeg obimnog iskustva, preporučujemo da razgovarate o solarnim kozmetičkim proizvodima sa našim obučenim osobljem, kako biste osigurali da su odabrani najprikladniji proizvodi. Ne preporučujemo proizvode sa efektom grejanja novim korisnicima tamnjenja ili onima koji se vraćaju tamnjenju nakon pauze od usluge.
-Kako se megaSun UV cevi (lampe) razlikuju od svih ostalih?
megaSun lampe (poznate u struci kao cevi), su jedinstvene, patentirane, pune dužine, hibridne SmartSunlight lampe sa više talasnih dužina, pokretane CPI® tehnologijom. (Controlled Power Integration, upravljano kompjuterski programiranom tehnologijom). Vitamin D pojačivači u lampama, ne samo da lampe promovišu proizvodnju melanina i tamnjenje, ali specifična UVB talasna dužina u lampi reaguje sa proteinom zvanim 7-DHC u koži, pretvarajući ga u vitamin D3, aktivni oblik vitamina D. Sa ovim lampama, vitamin D je pojačan. Rubin (crveni) sektor lampe aktivno podstiče telo da apsorbuje svetlost za proizvodnju kolagena; promovišući glatku, elastičnu, mlađu kožu, kao i imajući antiinflamatorni, lekoviti efekat na telo. Proces je naučno poznat kao fotobiomodulacija, Plava svetlost ima podmlađujući i vitalizirajući efekat za podsticanje kože bez nepravilnosti. Efikasna je u pomoći u lečenju brojnih kožnih stanja kao što su akne, psorijaza, ekcem i upala. UVB sektor je vitalan za proizvodnju vitamina D u telu. Međutim, ne sve sunčane lampe emituju ispravnu talasnu dužinu za telo da pretvori UVB u prohormon koji nazivamo vitamin D. megaSun lampe su laboratorijski testirane i garantovano emituju ispravnu talasnu dužinu za sintezu vitamina D. UVA sektor lampe je područje oksidacije lampe – takođe zvano ‘tamnjenje’, ovo podstiče melanin koji je već došao na površinu kože i već je smeđ, da potamni još više. Lampe u svakom solarijumu (krevetu za tamnjenje), su ključne za performanse kreveta, i rezultate koje proizvode za klijenta. megaSun redovno testira svoje lampe i sati su zabeleženi. Kreveti se često servisiraju i dubinski čiste, kako bi se osigurale optimalne performanse i rezultat.
– Da li mogu da nosim kontakt sočiva u toku sunčanja u solarijumu?
Uvek treba da nosite zaštitne naočare tokom sunčanja kako bi zaštili osetljivu kožu oko očiju. Pacijenti koji su imali operaciju očiju neophodno je da nose naočare. UV zraci ne mogu da prođu ukoliko držite zatvorene oči i u isto vreme nosite naočare. Ipak, preporučujemo da skinete sočiva pre sunčanja. Usled toplote dolazi do efekta sušenja koje može da izazove osetljivost očiju i kao posledica da nastanu nepoželjne reakcije.
– Da li mogu da koristim solarijum tokom trudnoće?
Da, možete. Tokom normalne trudnoće ne treba da se suzdržavate. U zavisnosti od stadijuma trudnoće, treba da izbegavate stres tela koje je izazvano dugim sunčanjem (pitajte svog lekara ukoliko imate neke sumnje).
– Da li mogu da koristim solarijum ako uzimam lekove?
Neki lekovi mogu da izazovu negativne reakcije, kao što je crvenilo, alergije i sl. Lekovi koji spadaju u ovu kategoriju su: antibiotici, anti-depresanti… Uvek se konsultujte sa svojim lekarom pre sunčanja.
– Da li se sunčanje preporučuje tokom prehlade?
Sunčanje u solarijumima tokom prehlade se ne preporučuje. Ukupan stres tela ili cirkulacije može postati visok. Takođe, efekti na imuni sistem, mogu imati negativne posledice na tok Vaše bolesti.
– Da li oboljenje kože može da se poboljša sa UV svetlom?
Mnogobrojna oboljenja kože, mogu biti ublažena sa UV svetlom. U nekim slučajevima, poboljšanje u izgledu kože može biti znatno vidljivo. Međutim, uvek treba da konsultujete svog lekara pre početka sučanja.
– Da li sunčanje može imati pozitivne uticaje na depresiju?
Nekim ljudima je potrebno više svetla kako bi ’normalno’ funkcionisali. Sunčanje na Suncu i u solarijumima stimuliše stvaranje endorfna, takozvani ’hormon sreće’. Ali kao što smo već napomenuli, uvek konsultujte lekara u vezi tretmana.
– Da li je sunčanje štetno za decu?
Kao osnovno pravilo, osobe sa tipom kože I i deca ne bi trebalo da se sunčaju u solarijumima. Otpornost kože na UV svetlo kod dece još nije razvijeno, tako da ne bi trebalo da se sunčaju do 18 godine, i tek nakon što im je na razuman i profesionalan način objašnjeno sve u vezi sunčanja.
– Da li starije osobe mogu da se sunčaju?
Za starije osobe, dobijanje boje je manje bitno. Oni bi radije da uživaju u pozitivnim uticajima UV svetla kako bi povećali stvaranje vitamina D3 u organizmu, koji sprečava stvaranje osteroporoze. Tako da na ovo pitanje može da se odgovori sa čistim ’Da’.
– Koliko često mogu da koristim solarijum?
Preporučuje se 50 sunčanja u toku godine na prirodnom Suncu ili u solarijumu. Potrebno je da prođe minimum 48 sati između dve seanse sunčanja. Gorenje kože može da bude vidljivo tek nakon 6 do 24 sata. Više od jednog sunčanja u toku 24 sata može da dovede do nepoželjnog crvenila kože.
– Kako mogu na najbolji način da se pripremim za predstojeće leto?
Umereno UV sunčanje može da pomogne koži da formira zaštitnu barijeru protiv jakog UV svetla. UV zraci, koji ulaze unutar kože, stimulišu stvaranje melanina, koji zatim izlazi na površinu kože i pokriva je. Takođe, UV zraci stvaraju deblji gornji sloj kože, tako da sprečavaju da UV zraci dođu previše duboko unutar kože. Sunčanje u solarijumu je osnovna mera kako bi pripremili kožu za letnji odmor. Ali, samo polako! Uvek bez gorenja kože! Trebaće Vam 3-4 nedelje kako bi formirali zaštitni faktor od 4 do 8. Broj preporučenih seansi sunčanja tokom ovog perioda je od 1 do 3 nedeljno.
– Kako se pravilno sunča?
Pravilno sunčanje je najbolje kada se radi umerenim koracima i najbolje je da se pridržavate plana sunčanja. Važno je da znate kom tipu kože pripadate i da ne pređete preporučeno vreme sunčanja. Preporučuje se pauza od 48 sati između svake seanse. Dve seanse sunčanja u toku 24 sata mogu da izazovu nepoželjno crvenilo na koži. Do savršenog rezultata, uglavnom možete da dođete sa 8 do 12 seansi sunčanja.
– Nakon što napravim pauzu, da li moram da počnem ispočetka?
Da, morate. Nakon duge pauze sunčanja, potrebno je da se pridržavate preporučenog vremena za sunčanje tokom prve seanse.
– Zbog čega se boja gubi nakon izvesnog vremena?
Pigmentacija kože nastaje u poslednjem sloju kože, takozvanom epidermisu. Svakih 28 do 30 dana, sve ćelije u ovom sloju se obnavljaju. Ćelije koje se nalaze u unutrašnjosti gornjeg sloja kože se odvajaju i pomeraju na površinu, nakon čega opadaju. Ponavljanjem seansi sunčanja UV svetlom, pomažete u zadržavanju boje. Zbog čega brže dobijem boju od drugih? Pre svega, genetski faktori određuju da li dobijamo boju brže ili ne, jer smo svi mi rođeni sa određeno
– Kako mogu na najbolji način da se pripremim za predstojeće leto?
Umereno UV sunčanje može da pomogne koži da formira zaštitnu barijeru protiv jakog UV svetla. UV zraci, koji ulaze unutar kože, stimulišu stvaranje melanina, koji zatim izlazi na površinu kože i pokriva je. Takođe, UV zraci stvaraju deblji gornji sloj kože, tako da sprečavaju da UV zraci dođu previše duboko unutar kože. Sunčanje u solarijumu je osnovna mera kako bi pripremili kožu za letnji odmor. Ali, samo polako! Uvek bez gorenja kože! Trebaće Vam 3-4 nedelje kako bi formirali zaštitni faktor od 4 do 8. Broj preporučenih seansi sunčanja tokom ovog perioda je od 1 do 3 nedeljno.
– Zbog čega se boja gubi nakon izvesnog vremena?
Pigmentacija kože nastaje u poslednjem sloju kože, takozvanom epidermisu. Svakih 28 do 30 dana, sve ćelije u ovom sloju se obnavljaju. Ćelije koje se nalaze u unutrašnjosti gornjeg sloja kože se odvajaju i pomeraju na površinu, nakon čega opadaju. Ponavljanjem seansi sunčanja UV svetlom, pomažete u zadržavanju boje. Zbog čega brže dobijem boju od drugih? Pre svega, genetski faktori određuju da li dobijamo boju brže ili ne, jer smo svi mi rođeni sa određenom bojom kože. Kapacitet ćelija koje formiraju pigmentaciju zavisi od ovih faktora
– Zbog čega neki delovi tela brže pocrne, a neki ne?
Neki delovi tela, imaju manje ćelija za sunčanje, kao što je unutrašnjost naše ruke. Drugi delovi tela, lice, imaju deblji sloj i iz tog razloga sporije pocrne. Iz razloga što lice tokom cele godine je više – manje izloženo Suncu, ovaj sloj služi kao zaštita protiv UV svetla.
– Zbog čega nastaju takozvane ’bele tačke’ i kako ih mogu izbeći?
U većini slučajeva, ove tačke mogu da se nađu na lopaticama ili iznad zadnjice i mogu se objasniti tako što ove delove tela pritiskamo tokom ležanja u solarijumu. Pritisak utiče na cirkulaciju krvi u ovim delovima. Drugim rečima, ovi delovi ne mogu da potamne jer krv ne prenosi kiseonik. Naš savet: Okrenite se i stavite lice dole nakon prve polovine sunčanja i videćete da će i ovi delovi da potamne.
– Koja je razlika između prirodne i veštačke radijacije?
U solarijumima, koristi se spektrum koji je sličan prirodnom Suncu. Ali u suprotnosti sa prirodnim Suncem, solarijumi daju mogućnost da kontrolišemo vreme trajanja sunčanja. Takođe, kompozicija svetla uvek ostaje ista, dok na prirodnom Suncu jačina UV svetla se konstantno menja.